Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A találmány elbűvölte a számítógépes programozókat, filozófusokat és művészeket is.
Az első ember, aki kirakta a Rubik-kockát, egy hónapot töltött azzal, hogy megoldja a látszólag lehetetlen rejtvényt – írja egy cikkében a The New York Times. Rubik Ernő, amikor 1974-ben feltalálta a kockát, nem volt biztos benne, hogy az valaha is kirakható lesz.
A matematikusok később kiszámolták, hogy a négyzetek elrendezésére 43 252 003 274 489 856 000 módszer létezik, de ezek közül csak egyetlen egy a helyesen kirakott állapot.
A könyvben Rubik elmeséli, hogy amikor végül megcsinálta, több hetes frusztráció után „teljes megkönnyebbülést” érzett.
Az azóta eltelt közel öt évtized alatt a Rubik-kocka az egyik legvonzóbb rejtvények egyike lett. Több mint 350 millió kocka kelt el világszerte. A találmány elbűvölte a számítógépes programozókat, filozófusokat és művészeket is. Több száz könyv jelent meg, amelyek gyors megoldási stratégiákat mutatnak be, elemzik a kocka tervezési alapelveit vagy feltárják azok filozófiai jelentőségét.
„Ami engem igazán érdekelt, nem a kocka jellege, hanem az emberek természete, az emberek és a kocka kapcsolata” – írja Rubik.
A „Cubed” elolvasása furcsa élmény lehet, hiányzik belőle az egyértelmű narratív szerkezet vagy ív, ám Rubik szerint ez direkt így van. Hozzátette: kezdetben azt sem akarta, hogy a könyv fejezetekkel vagy akár címmel rendelkezzen.